Elizabeth Kuylenstierna
LED MED EMPATI



Empatiska företag är generellt betydligt mer lönsamma är empatilösa och det kan verka självklart att empati är en given ingrediens både för chefer och medarbetare. Trots det har vi alla upplevt motsatsen på jobbet och fått känna på hur det påverkar oss. I föreläsningen LED MED EMPATI gör Elizabeth Kuylenstierna en djupdykning i ämnet och konkretiserar detta viktiga ord, som lätt risker att bli en floskel och även i hög grad bli abstrakt. Empati definieras som – förmågan att kunna leva sig in i en annan människa situation och se den med hans/hennes ögon. Detta berör förstås oss alla oavsett om vi är ledare eller medarbetare. Både direkt och indirekt påverkar det förstås även i hög grad kundrelationerna. Om nu empati enligt forskningen både producerar mer produktiva team och skapar lägre sjukfrånvaro, varför inte börja resan mot ett mer empatiskt förhållningssätt till medarbetarna och medmänniskorna? Som Moder Theresa sa – Var nyfiken på dina medarbetare och tyck om dem. Förhoppningsvis är det ett råd som efter Elizabeths föreläsning blir enklare och tydligare att följa.
Fler föreläsningar om TEAM PLAY
Fler föreläsningar om LEDARSKAP
Fler föreläsningar om MEDARBETARSKAP
Appen Insikt
Så här fungerar det.
Appen INSIKT laddas ned gratis på App Store och Google Play. Där har du tillgång till samtliga föreläsningar i korta versioner om 2 – 5 minuter. Vill du ge dig själv och ditt team tillgång till föreläsningarna i full längd versioner som är 30 till 50 minuter? Kontakta oss för offert här.
Så här fungerar det
1. Ni får en offert baserad på antal användare.
2. Vid beställning får ni ett lösenord för access.
3. Samtliga laddar ned appen gratis och loggar in.
4. Alla har nu access till samtliga befintliga och nya
föreläsningar.
5. Tillgång till uppföljningsmaterial (se pdf till vänster)
6. Omedelbaruppsägning
Referenser
Läs vad andra kunder tycker
”Unionen Chef tillför chefsmedlemmarna högkvalitativa föreläsningar när och var de än befinner sig genom att vi i samarbete med Mindit ständigt tillför nya poddar på vår chefsblogg. Med ledarskapspoddar tillför vi en ny del i medlemsförmånerna för chefer och ökar intresset för att besöka vår blogg och göra den till en arena för kunskapshöjning.” Vi är mycket nöjda! Robert Boronkay, Unionen Chef
”För att skapa verklig förändring krävs kontinuitet. Konceptet och metodiken med regelbundna digitala föreläsningar som Mindit erbjuder svarar mot det behovet. Teamet utvecklas i takt med de nya perspektiven och verktygen i föreläsningarna.” Henrik Holmgren, Marknadsdirektör Strålfors Identification Solutions
Uppföljning
Få tips på uppföljning och ladda ned pdf med coachande frågor